PROGRAM Z PANDĄ, czyli edukacja szyta na miarę z WWF

PROGRAM Z PANDĄ, czyli edukacja szyta na miarę z WWF

Program z Pandą to edukacyjna przygoda przygotowana przez Fundację WWF Polska, która została stworzona z myślą o  nauczycielach i nauczycielkach, edukatorach i edukatorkach i wszystkich tych, którym leżą na sercu kwestie ochrony przyrody i klimatu dla obecnych i przyszłych pokoleń. To program, który dzięki swojej elastyczności odpowiada na potrzeby i zainteresowania szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nauczycielka czy nauczyciel sam wybiera ścieżkę tematyczną i realizuje ją w wybrany przez siebie sposób. Przewodnikami tej edukacyjnej przygody są trzy niedźwiedzie: niedźwiedź polarny, niedźwiedź brunatny i panda wielka, które w zależności od wyboru, poprowadzą klasę ścieżką klimatu, różnorodności biologicznej lub transformacji szkoły.

Jeśli szukasz projektu, gdzie będzie można skoncentrować się na najważniejszych wyzwaniach przyrodniczych, eksplorować tematy, które cię interesują, korzystać ze sprawdzonych materiałów edukacyjnych, współtworzyć z innymi nauczycielami i nauczycielkami zaangażowaną społeczność, w której będziesz mieć zapewniony kontakt z ekspertami z WWF –  to jesteś we właściwym miejscu – przekonuje Magdalena Noszczyk, jedna z twórczyń Programu z Pandą.

Program z Pandą to przede wszystkim:

  • społeczność online’owa dla nauczycielek/i,
  • checklista do audytu dla szkolnej transformacji,
  • mapy – infografiki dla każdej ścieżki,
  • eksperymenty, prace plastyczne i praktyczne,
  • wyzwania dla uczniów w każdym wieku (klasy 1-3, 4-6, 7-8 i szkoły ponadpodstawowe),
  • pomoce do zorganizowania wydarzenia,
  • treści nauczania z podziałem na przedmioty,
  • pomysły na transformacje ekologiczne  w 6 kategoriach,
  • certyfikaty za zaangażowanie!

Uczestnictwo w Programie jest bezpłatne.

Program z Pandą jest skierowany szczególnie do szkół podstawowych - klas 1–3, 4–6 i 7–8 i częściowo ponadpodstawowych. Dla ułatwienia przygotowano zestawienie treści z podstawy programowej dla wybranych przedmiotów, które można zrealizować na podstawie scenariuszy z wykorzystanych w programie materiałów edukacyjnych WWF.

Mimo że Program z Pandą jest przeznaczony przede wszystkim dla szkół, zapraszamy do udziału także inne placówki oświatowo–wychowawcze, które są chętne do współpracy. W przypadku ścieżki pandy wielkiej oznacza to wybór i wprowadzenie tych zmian z checklisty do audytu, które są aktualne dla danej instytucji. Osiągnięcia w ramach tej ścieżki uhonorujemy odpowiednim tytułem, np. Biblioteka z Pandą, Placówka z Pandą, Dom Kultury z Pandą – opowiada o programie Irka Jazukiewicz, specjalistka ds. programów edukacyjnych w WWF.

A na czym tak naprawdę polega Program z Pandą?

To dobry mix działań sprawdzonych i kilku drobnych innowacji podpartych przeprowadzonymi przez fundację badaniami ilościowymi i jakościowymi wśród nauczycieli, uczniów oraz rodziców. Przewodnik w tym programie, czyli nauczycielka bądź nauczyciel, zgłasza się do programu i personalizuje swoją przygodę, wybierając jedną ze ścieżek przygotowanych przez WWF. Gdy zostanie przyjęty do Programu (rekrutacja trwa do 25 lutego 2021 r), dołącza również do społeczności, gdzie będzie mieć stały kontakt z koordynatorkami programu, z ekspertami WWF oraz innymi Przewodnikami z placówek z całej Polski.

W społeczności tkwi największa siła – to tutaj można nauczyć się wielu nowych rzeczy, otrzymać dostęp do najnowszych raportów i badań, przetestować obsługę nowych pomocy technologicznych wspierających pracę nauczyczyciela czy skorzystać ze wsparcia specjalistów i specjalistek, m.in. zajmujących się trendami i stylami konsumpcji u dzieci czy psychologów i psycholożek zajmującymi się lękami i depresją klimatyczną u nastolatków i osób dorosłych. Program z Pandą najlepiej realizować w nauczycielskim tandemie - do tego zapraszają koordynatorki sugerując, że razem zawsze raźniej.

Przygotowując Program, WWF zadbał o wiele rzeczy –  do każdego materiału, scenariusza, doświadczenia i praktycznych warsztatów plastycznych opracowano odniesienie do podstawy programowej, zatem realizując Program z Pandą można realizować podstawę programową swojego przedmiotu. Sprawdzono, że każde najmniejsze działanie realizuje cele ogólne i szczegółowe w poszczególnych przedmiotach i na różnych etapach edukacji, więc nie generuje dodatkowych godzin pracy.

Do Programu z Pandą warto zgłosić się jak najszybciej - nabór prowadzony jest do 25 lutego 2021 r.
Szczegółowe informacje na stronie: https://www.wwf.pl/program-z-panda.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety zgłoszeniowej pod linkiem: http://bit.ly/FormularzProgramZPand%C4%85.


Drukuj   E-mail